День проголошення Карпатської України

  • 158

85 років тому — 15 березня

1939 року проголошено незалежність Карпатської України — української держави на території Закарпаття. Хоча вона проіснувала лише 2,5 місяці, але ця спроба державності залишила помітний слід як в історії українського національного руху Закарпаття, так і України загалом.

Боротьба за українське Закарпаття велася ще з ХІХ століття. Після розпаду Австро-Угорської імперії місцеві українці отримали шанс не лише взяти владу в регіоні, але нарешті возз’єднатися з УНР. Більшовицька агресія з одного боку і несприятлива міжнародна ситуація в Європі завадили цьому. З 1919 року Закарпаття входить до складу Чехословаччини. Державницькі мрії українців довелося реалізовувати знову з боротьби за автономію.

Після Мюнхенської угоди з’являється реальний шанс домогтися від керівництва Чехословаччини нових умов для Карпатської України.

В жовтні 1938 року проголошено автономію із своїм Соймом і урядом. Але це був тільки початок. Наступна мета — повна незалежність.

В бурхливих умовах Європи кінця 1930-х незалежність будь-якої держави мала підкріплюватися достатнім силовим потенціалом. Хоча навіть теоретично Карпатська Україна не могла зрівнятися у військовій потужності з своїми сусідами, але в статусі автономії могла формувати військові підрозділи, які стали б на захист незалежності. Таким чином утворилася Організація народної оборони «Карпасько Січ» на чолі з Дмитром Климпушем, яка з листопада 1938 взяла функції оборони української автономії. В процесі формування силового блоку взяли участь і деякі представники ОУН

15 березня 1939 року карпатський Сойм проголосував за незалежність Карпатської України. Державний устрій молодої держави був визначений в її Конституції: це була президентська республіка із столицею в Хусті. Українська мова відразу була проголошена державною, гімном стала пісня Михайла Вербицького «Ще не вмерла України…», а прапором — синьо-жовтий стяг. Першим президентом обрано чинного голову уряду Августина Волошина.

З перших днів незалежності молода республіка мала чинити військовий спротив окупації. Основною загрозою незалежності Карпатської України було Королівство Угорщина з фашистським урядом при владі і санкцією від Адольфа Гітлера на окупацію Закарпаття.

В березні 1939-го Карпатська Січ зійшлася в перших битвах з угорською армією на півдні та польськими диверсантами на півночі. За кілька днів більша частина Карпатської України була окупована угорцями, але січовики продовжували партизанську боротьбу аж до кінця травня. Хоча історія Карпатської України зовсім коротка, але це була дуже яскрава сторінка відчайдушного спротиву фашистській окупації, яка прийшла на українські землі ще до початку Другої світової війни.

Фото без опису