ЗА ЯКИХ УМОВ ПЕНСІЯ ПО ІНВАЛІДНОСТІ МОЖЕ БУТИ ВСТАНОВЛЕНА В РОЗМІРІ ПЕНСІЇ ЗА ВІКОМ?

Дата: 13.04.2023 08:38

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) непрацюючі особи з інвалідністю II групи за їхнім вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст. 27 і 28 Закону, за наявності такого страхового стажу:

• у жінок - 20 років, а у чоловіків - 25 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 46 років включно;
  • у жінок - 21 рік, а у чоловіків - 26 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 48 років включно;
  • у жінок - 22 роки, а у чоловіків - 27 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 50 років включно;
  • у жінок - 23 роки, а у чоловіків - 28 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 53 років включно;
  • у жінок - 24 роки, а у чоловіків - 29 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 56 років включно;
  • у жінок - 25 років, а у чоловіків - 30 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 59 років включно.

Непрацюючі інваліди II групи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону, та непрацюючі інваліди III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу.

Пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності, та якщо на день встановлення інвалідності у непрацюючого інваліда ІІ  чи ІІІ групи є необхідний страховий стаж для призначення даного виду пенсії, і з дня виникнення такого права – якщо вимоги щодо звільнення з роботи та тривалості страхового стажу виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності.

У разі, коли інвалід ІІ чи ІІІ групи звільнився з роботи після призначення пенсії по інвалідності і має необхідний страховий стаж, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права.

Відповідно до ч.4 ст. 47 Закону у разі працевлаштування особи, якій призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, у період роботи платиться пенсія по інвалідності у розмірах передбачених ч.1 ст.33 Закону, тобто інвалідам ІІ групи – 90% пенсії за віком, інвалідам ІІІ групи – 50% пенсії за віком.

Головне управління Пенсійного  фонду України в Закарпатській області